בדיקת שמיעה – גלי קול, מכון שמיעה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
התקשרו עכשיו

מהי אפזיה?

אפזיה היא קבוצה של הפרעות דיבור הנגרמות בעקבות נזק מוחי. נהוג לסווג את ההפרעות השונות הכלולות בקבוצה זו לכמה סוגים בהתאם לאזור המוחי הפגוע ולהסתמנות הקלינית הייחודית של כל הפרעה והפרעה.

סוגי אפזייה מרכזיים שחשוב להכיר

Broca's aphasiaסוג זה הנקרא גם אפזיה מוטורית נגרם בעקבות פגיעה באונה הפרונטלית של המוח (האונה המצחית) ובא לידי ביטוי בדיבור הדורש מאמץ רב. בדרך כלל הסובלים מסוג זה של אפזיה מדברים במשפטים קצרים מאוד וללא שטף דיבור. כמו כן, קיימת נטייה להשמיט מילים קצרות ופחות חשובות, אך באופן כללי המשפטים הנאמרים הינם בעלי משמעות. יש לציין כי הלוקים בסוג זה מסוגלים להבין באופן מלא את הנאמר להם ולכן גם מודעים להפרעה שממנה הם סובלים, מה שבדרך כלל מוביל לתסכול רב.
Wernicke's aphasiaאם ההפרעה מתפתחת על רקע של פגיעה באונה הרקתית ונזק באזור הוורניקה, התסמינים יהיו שונים לגמרי. סוג זה של אפזיה בא לידי ביטוי בדיבור שוטף המורכב ממשפטים ארוכים, אך בניגוד לאפזיה שנגרמת כתוצאה מפגיעה באונה הפרונטלית, הלוקים בסוג זה של אפזיה נוהגים להמציא מילים, מוסיפים למשפטים שלהם מילים ללא צורך ממשי ובאופן כללי אין למלל שלהם כל משמעות. מעבר לכל זה, הם מתקשים גם להבין את הנאמר להם ובדרך כלל לא מודעים לבעיה ממנה הם סובלים.
אנומיהאנומיה היא סוג של הפרעת דיבור הבאה לידי ביטוי בקושי לזהות מילים השייכות לקבוצה מסוימת. כך, לדוגמה, ייתכן שהחולה יתקשה לזהות פעלים, שמות עצם או מילים שקשורות באופן ספציפי לתחום מסוים. רבים מהלוקים בסוג זה מרגישים כאילו המילה שהם מחפשים עומדת להם על קצה הלשון, אך הם מתקשים לשלוף אותה.
אפזיה

מהם הגורמים לאפזיה?

קיים מגוון רחב של גורמים שיכולים להוביל לנזק מוחי שיבוא לידי ביטוי באפזיה. בין היתר מדובר בשבץ מוחי, חבלות ראש שונות כתוצאה מתאונת דרכים, מעשה אלימות, נפילה מגובה רב או תאונת עבודה, מחלות ניווניות של המוח כמו, למשל, טרשת נפוצה, מחלות נוירולוגיות שונות כמו, למשל, אפילפסיה ועוד. כמו כן, לא אחת ההפרעה מתפתחת על רקע גידול מוחי המשבש את הפעילות התקינה של מרכזי הדיבור והשפה במוח. גמגום ותסמינים אחרים יכולים להופיע, אך חשוב למצוא את מקור הבעי על מנת למצוא את הפתרון בהתאם למטופל.

כיצד ניתן לטפל באפזיה?

הטיפול באפזיה מצריך הסתגלות למצב החדש, תרגול ואימון של הכישורים השפתיים. באמצעות תרפיה בדיבור ניתן להתאמן על הפקת מילים והבנת מילים ולשקם את המרכזים המוחיים הפגועים. ככל שהטיפול ניתן סמוך יותר למועד הפגיעה המוחית, כך סיכויי ההצלחה שלו גבוהים יותר. לקבלת פרטים נוספים בנושא זה ולתיאום פגישת ייעוץ בנושא אפזיה אתם מוזמנים ליצור קשר עם מכון גלי קול, בבעלותה וניהולה של יהודית יונה.

גברת יונה היא קלינאית תקשורת מוסמכת ומומחית בטיפול בליקויי שמיעה ודיבור. אנשי המקצוע של המכון זמינים עבורכם בטלפון 073-7820202 וכן באפשרותכם להשאיר את הפרטים שלכם בטופס "צור קשר" באתר ונציגי השירות של המכון ישובו אליכם בהקדם.

צרו קשר
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא

03-6738481

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
03-6738481