בדיקת שמיעה – גלי קול, מכון שמיעה
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
התקשרו עכשיו

גמגום והפרעות שטף דיבור

מכון גלי קול, מכון שמיעה מקצועי ומתקדם הנמצא בבעלותה וניהולה של יהודית יונה, קלינאית תקשורת מוסמכת ומומחית בטיפול בליקויי שמיעה ודיבור (לרבות גמגום אצל מבוגרים וילדים). גברת יונה מחזיקה בניסיון של יותר משלושה עשורים בתחום והינה בעלת תואר מוסמך מבית הספר להפרעות בתקשורת – אוניברסיטת תל אביב.

הגמגום יכול לבוא לידי ביטוי גם כן במגוון דרגות של חומרה, כשבמקרים הקלים ביותר ייתכן כי ההפרעה כמעט שלא תורגש, וכן ישנם לא מעט אנשים הסובלים מגמגום רק בנסיבות מסוימות ולא באופן קבוע (דיבור מול קהל או בשיחת טלפון, למשל). עם זאת, בקצה השני של הספקטרום ישנם מגמגמים המתקשים באופן קבוע לתקשר בצורה תקינה עם הזולת.

משה רבנו - גמגום

גמגום הוא הפרעת דיבור שכיחה יחסית, היכולה לבוא לידי ביטוי במגוון תסמינים. לעתים ההפרעה באה לידי ביטוי, למשל, בחזרה בלתי נשלטת על צלילים מסוימים, ישנם המתקשים להתחיל משפט בקלות, במקרים מסוימים מתרחשת הארכה של תנועות או צלילים מסוימים, ישנם כאלה הלוקים בדיבור הססני מאוד ועוד.

15הגורמים המביאים להתפתחות הגמגום אינם ברורים עד תום, אם כי לפי התיאוריות המקובלות נראה כי לגמגום ישנם מרכיבים תורשתיים הפועלים במקביל לגורמים נוירופיזיולוגיים. בישראל לבדה חיים כיום כ-80 אלף איש הסובלים מגמגום בדרגת חומרה כזו או אחרת.

גמגום אצל ילדים

חשוב מאוד להבחין בין גמגום אצל ילדים לבין מצבים חולפים של קושי לייצר שטף דיבור, שעשויים להישמע כגמגום קל, המופיעים באופן טבעי אצל ילדים. מצבים חולפים אלה נחשבים לנורמליים לחלוטין שכן הם מופיעים בקרב כל הילדים בכל התרבויות בשלבים שבהם השפה מתפתחת תוך כדי ההתנסות בדיבור. הגמגום ההתפתחותי הקל מופיע בדרך כלל בין גיל שנה וחצי לגיל חמש אך נעלם והולך עם הזמן.

אם הילד סובל מגמגום של ממש, שאינו טבעי או נורמלי, חשוב מאוד להפנותו לטיפול בהקדם האפשר, שכן כיום ידוע שללא טיפול מוקדם בתקופת הילדות, הבעיה נוטה להחמיר מאוד. כדי לבדוק האם הגמגום הוא נורמטיבי או פתולוגי, יש לפנות לבדיקת אבחון מקצועית אצל קלינאית תקשורת.

גמגום אצל מבוגרים

לפי הנתונים העדכניים ביותר שיש בידינו כיום נראה כי באוכלוסייה המבוגרת שכיחות הגמגום היא 1:100. הגמגום שכיח בגברים פי 4 מאשר בנשים וככל הנראה אין הבדלים משמעותיים בין מדינות שונות מבחינת שכיחות ההפרעה. הגמגום יכול להופיע במבוגרים באופן נרכש, אך אין זה מן הנמנע שהגמגום יתפתח כבר בילדות.

בין אם מדובר בהפרעה שהתפתחה בגיל מבוגר ובין אם זהו גמגום אצל מבוגרים שהיה קיים כבר בילדות, חשוב להבין כי אף פעם לא מאוחר מדי לגשת לטיפול. למעשה, באמצעות טיפול איכותי ומקצועי ניתן לסייע גם למבוגרים שסובלים מגמגום קשה מאוד מילדות.

בניגוד למה שרבים בקרב הציבור הרחב נוטים לחשוב, אין שום קשר בין רמת האינטליגנציה לבין גמגום. ישנם לא מעט אישים מפורסמים שסבלו מגמגום וחרף זאת הצליחו להגיע להישגים מופלאים בתחומם, ביניהם ווינסטון צ'רצ'יל, המלך ג'ורג' השישי, משה רבנו, לואיס קרול ועוד רבים אחרים.

לגשת לטיפול מקצועי ויפה שעה אחת קודם

אנשי המקצוע של המכון זמינים עבורכם בטלפון 073-7820202 וכן באפשרותכם להשאיר את הפרטים שלכם בטופס "צור קשר" באתר ונציגי השירות של המכון ישובו אליכם בהקדם.

צרו קשר
נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא

03-6738481

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
03-6738481